Webçınarı internet hizmetleri ve seo
SÜLEYMANİYE CAMİİ

SÜLEYMANİYE CAMİİ

  
   İstanbul'un en büyük, aynı zamanda en güzel camii olan Süleymaniye, eskimeyen şehrin üçüncü tepesini süslüyor. Kanuni'nin tahta geçişinin 30. yılı olan 1550'de Osmanlı'nın en meşhur mimarı Mimar Sinan tarafından yapılan cami yedi yılda tamamlanmış. Kanuni ve Ukrayna asıllı eşi Hürrem Sultan'ın türbeleri de caminin bahçesinde bulunmaktadır.
 
Süleymaniye Camii’nin dört minaresi bulunuyor. Bunun nedeni Kanuni Sultan Süleyman’ın, İstanbul’un fethinden sonraki dördüncü Osmanlı Padişahı olması.Camiye yakın olan iki minarede üçer, uzak olan ikisinde ise ikişer şerefe yapılmış. Minarelerde bulunan toplam 10 şerefe, Kanuni Sultan Süleyman’ın, Osmanlı İmparatorluğu’nun onuncu Padişahı olmasını temsil ediyor.
 
Süleymaniye Camii’nin en önemli özelliği akustiği. Büyük Usta Mimar Sinan caminin akustiğinin mükemmel olması ve seslerin caminin her köşesinden duyulması için çok uğraşmış. Bunun için kubbenin etrafına ve caminin çeşitli noktalarına içi boş küpler yerleştirmiş.
Mimar Sinan’ın, Süleymaniye Camii’nde yaptığı akustik çalışmaları ile ilgili ilginç bir hikaye de anlatılır. Mimar Sinan, bu konuya çok vakit harcar ve inşaat beklenenden uzun sürer. Mimar Sinan’ı çekemeyen bazı çevreler, Kanuni Sultan Süleyman’a, Mimar Sinan’ın keyfine baktığını ve hatta caminin içinde nargile tüttürdüğü söylerler. Buna çok sinirlenen ve küplere binen Padişah, hemen camiye gider. Mimar Sinan’ı nargile içerken görür ve hemen bir açıklama ister. Mimar Sinan nargilenin içinde tütün bulunmadığı, yalnızca suyun fokurdama sesinin, camide nasıl duyulduğu anlamak için yaptığı akustik bir çalışma olduğunu açıklar.
 
Süleymaniye Camii, kendi adını verdiği Süleymaniye Mahallesi’nde, yani Fatih sınırları içerisindedir.
 
Camiye ulaşım için en kolay yollardan birisi Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı ile Laleli-Üniversite Durağı’na kadar gelip, buradan kısa bir yürüyüş yapmak.
 
Şahsi aracı ile gelecek olanlarsa Galata Köprüsü’nden Eminönü doğru gelirken; köprüden sağa çıkış yapıp İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin önündeki ışıklardan sola doğru yokuşu çıkarlarsa, karşılarına Süleymaniye Camii’nin tabelaları gelecektir.
 
Otobüs ile gelmek isteyenlerse direk Süleymaniye Camii Durağı’ndan geçen 48T Hamidiye Mahallesi – Taksim Hattı’nı kullanabilirler.
 
 
 
Süleymaniye Camiinin Özellikleri
 
Mimar Sinan’ın kalfalık dönemi eserim diye bahsettiği cami, Süleymaniye Camii.
Usta mimar, kubbenin etrafını çevrelediği 65 küp sayesinde caminin içerisinde inanılmaz bir akustik yarattı ve caminin içerisinde mikrofon gibi teknolojik aygıtlar dahi olmadan namaz kılınabilmesini sağladı.
Caminin aydınlatması için kullanılan mumların ve kandillerin isleri camiye zarar vermesin diyerek Mimar Sinan ilk defa bu cami için bir is odası tasarladı ve camideki tüm isi bu odaya toplayabildi. Toplanan bu isler ise mürekkep olarak bir çok fermanın ve mektubun kaleme alınmasında kullanıldı. Mürekkep o kadar özeldi ki; kağıt komple yok edilmeden silinmesi mümkün değildi.
 İs Odasından dışarıya açılan iki pencere var. Bu pencerelerden bakıldığında ise birisinden Allah, diğerinden ise Muhammed yazılı levhalar görülebiliyor.
Mimar Sinan haşere, akrep ve böceklere karşın önlem olarak avizelerin ortasına deve kuşu yumurtaları yerleştirmiştir.
Yıllar boyu çalınan ve kırılan bir çok yumurta olsa da halen ilk günkü gibi asılı olan yumurtalar vardır.
 Cami içerisindeki ölçüler ebcet hesabına göre yapılmıştır.
Kanuni Sultan Süleyman, Mimar Sinan ve Hürrem Sultan gibi bir çok ismin kabr-i şerifi caminin külliyesi içerisindedir.

Koordinat
Paylaş:

Yorumlar (0)

Yorum Bırak