Webçınarı internet hizmetleri ve seo
MİHRİMAH SULTAN CAMİİ (EDİRNEKAPI)

MİHRİMAH SULTAN CAMİİ (EDİRNEKAPI)

 Mimar Sinan, Mihrimah Sultan adına İstanbul’da iki yapı inşa etmiştir. Biri Edirnekapı surlarının dibinde (altıncı tepede) bulunan cami iken, diğeri Üsküdar’da inşa edilmiştir. Şehrin en yüksek yerlerinden birinde bulunan bu cami 1562-1565 yıllarında yapılmıştır.
 
     Yedi kubbeden oluşan son cemaat revakları alçak tutulduğundan cami tepede bir anıt gibi her tarafa hâkimdir. Mekân etkisi, planı ve dış mimarisi bakımından her yanından deha fışkıran yeniliklerle doludur. Yapının yüksek bir tepeye inşa edilmesinden dolayı, zemini sağlamlaştırmak için Sinan’ın yüzlerce kuyu açtırdığı söylenir. Mihrimah Sultan Camii anıtsal yapısı, mimarisi, süslemeleri ve efsaneleriyle İstanbul’un en yüksek tepesini korumaya ve taçlandırmaya devam ediyor.
 
     Mihrimah Sultan, Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan’ın tek kızı ve 16. yüzyılda yönetimde büyük rol oynamış bir sultandı. 1539’da Diyarbakır valisi daha sonra sadrazam olan Rüstem Paşa’yla evlendi. 1578 yılında yeğeni III. Murat’ın saltanatı sırasında hayata yumar gözlerini ve babası Kanuni Sultan Süleyman’ın Süleymaniye Camii’ndeki türbesine babasının yanı başına gömülür.

Koordinat
Paylaş:

Yorumlar (0)

Yorum Bırak

Yorumlar