Webçınarı internet hizmetleri ve seo
Hidiv Kasrı

Hidiv Kasrı

Hidiv Kasrı, İstanbul ilinin Beykoz İlçesi’ndeki boğaz manzaralı, mavi ve yeşilin bir arada görebileceğiniz mükemmel bir dinlence alanıdır. Hidiv kasrında ailenizle çok güzel vakit geçirebilir, uygun fiyatlara yemek ve çay hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Spor ve yürüyüş yapabileceğiniz alanlarda mevcuttur.

Hıdivlik makamı, Osmanlı İmparatorluğu’nun Mısır valilerine verdiği ünvandır. Osmanlı’nın Mısır valilerinden olan genç yaştaki “Hıdiv Abbas Hilmi Paşa”‘nın,19. yüzyılın sonlarında, Mısır’daki İngiliz nüfuzunu kırabilmek ve Osmanlı Devleti’nden destek sağlayabilmek için uzun süreli İstanbul’da kalması gerekti. Bunun üzerine, 1903 yılında günümüzde kasrın bulunduğu yerde bulunan iki ahşap yalı satın aldı. Abbas Hilmi Paşa bir süre sonra yalılarının arkasındaki ağaçlık yamaçları ve üst düzlüğü kapsayan 270 dönümlük bahçeyi de aldı. Ahşap yalıları yıktıran Abbas Hilmi Paşa, 1907 yılında, 1000 m2 alan üzerine, İtalyan Mimar Delfo Seminati’ye, o devrin mimari modasına uygun olarak Art Nouveau tarzında görkemli bir kasır ve üzerine İstanbul Boğazı’nı gören kule inşa ettirdi.

Kasır ancak 1984 yılında Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’ndan sonra yeniden güzel bir görünüme kavuşturulmuştur. Bunun için restore edilmiştir. Günümüzde kasır, herkesin ziyaretine açıktır. Beltur tarafından işletilen kasırda günün her saati yemek yenilebilmekte, toplantı ve organizasyonlar düzenlenebilmektedir. Kasır, düğün törenleri için de kiralanabilmektedir. Tüm organizasyonlar için Beltur yönetimi ile iletişime geçilmelidir.

Koordinat
Paylaş:

Yorumlar (0)

Yorum Bırak

Sosyal Tesisler yerleri

Yorumlar