Webçınarı internet hizmetleri ve seo
Hazreti Edhem

Hazreti Edhem

Eyup sultan yolunda Arpacı Hayrettin caminin çaprazında ve yol ayrımının tam karşısında bulunan ziyaretgahta İstanbulun Fethinde bulunmuş Akşemddin Hz.lerinin pirdaşı olan Edhem hazretleri bulunmaktadır. Geniş bir avluda bulunan türbede Ahşap mimari kullanışmıştır. Yoldan geçen ziyaretçiler dualarını edip devam etmektedirler. 

"Özel türbede fieyh Oğlu Ethem Baba medfundur ki Akşemseddin Hz. nin pirdaşlarından olup İstanbul'un fethinde beraber olanlardandır. Kardeşi Ferruh Dede dahi Otakcılar Hamamı karşısında bir hanenin yanında özel türbede medfundur."

Oldukça büyük olan türbe, ahşap çatılı olarak kesme taştan yapılmıştır. Cadde tarafında büyük bir hacet penceresi vardır. Kitabesi yoktur. 1965 tarihinde onarılmış ve çatısı yeniden yapılmıştır.

Kendisinin, Hacı Bayram-ı Veli'nin torunu olduğu söylenirse de, mürididir. İlahileri vardır. Edhem Baba, 1460 tarihlerinde vefat etmiştir.

Abdullah Efendi Arpacı Hayreddin Mescidi'nin imamı ve Zal Paşa türbesi yanındaki İskender Bey Mektebi'nin de hocası idi. Ayvansaray Mescidine minber 

Koordinat
Paylaş:

Yorumlar (0)

Yorum Bırak

Ziyaretler yerleri

Yorumlar